Spotkania małżeńskie


CZYM SĄ SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE

 

Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym, którego główną formą działalności są warsztatowe rekolekcje dla małżeństw. Służą one rozwojowi i pogłębieniu wzajemnej relacji małżeńskiej. Są również pomocne dla tych par, które przeżywają problemy w komunikacji czy wręcz kryzys małżeński. Podczas rekolekcji proponowane są małżeństwom ćwiczenia takiej formy dialogu, który pozwoli mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, umocnić ich więź lub rozpocząć pracę nad przyczynami konfliktów i nieporozumień między nimi.

 

Ośrodek Spotkań Małżeńskich działający na terenie nasze Archidiecezji obejmuje swym działaniem także diecezję łomżyńską, ale na rekolekcje przyjmowane są również pary z całego kraju. Rekolekcje mają formę weekendowych warsztatów trwających od piątkowego popołudnia do niedzieli. Odbywają się w domu rekolekcyjnym o.o. Pallotynów w Hodyszewie i prowadzone są zwykle przez trzy małżeństwa animatorów oraz kapłana. W trakcie kolejnych spotkań uczestnicy otrzymują kolejne tematy do dialogu poprzedzone wprowadzeniem animatorów i kapłana. To właśnie wspólnota małżeńskich doświadczeń i trudu codziennego życia oraz możliwość poświęcenia wyłącznego czasu na rozmowę o sobie pozwala małżonkom doświadczyć na nowo wartości swego związku. Rozmowy małżonków odbywają się w osobnych pokojach i nikt poza nimi nie zna ich treści oraz przebiegu.

 

W warsztatach weekendowych może wziąć udział każde małżeństwo, bez względu na staż, wiek, religijne zaangażowanie. Spotkania są ruchem otwartym i zdarza się, że uczestniczący małżonkowie są różnych wyznań lub jedno jest niewierzące. Zdarza się też, że przyjeżdżają do nas małżeństwa w separacji lub w trakcie spraw rozwodowych. Wsparcie mogą uzyskać wszyscy, którzy stale chcą pogłębiać swoją relację, nawet wtedy, gdy przeżywają kryzys.

 

ŚWIADECTWA UCZESTNIKÓW

 

Mąż: Dialog, na który wcale nie miałem ochoty, przywrócił nam dom, jako miejsce wzajemnej życzliwości i miłości. Przedtem byliśmy bezdomni, chociaż mieliśmy nieźle urządzone mieszkanie. Ale to mieszkanie było tym, czym dworzec dla bezdomnych: miejscem noclegu, pobytu, mijania się ludzi dla siebie obcych. Od początku przez okres naszego małżeństwa goniliśmy za karierą. To, co nam zaproponowano na Spotkaniach Małżeńskich, pozwoliło nam odkryć jak wiele nas łączy i przynosi radość.

 

Żona: Jechałam tu z powierzchownymi oczekiwaniami. Chciałam przede wszystkim odpocząć od dzieci, od gotowania i pobyć trochę z mężem. W sobotę odkryłam, że jest szansa, aby jeszcze coś w życiu zmienić na lepsze... Odkryłam, jak pełen prawdy jest banał, że człowiek uczy się całe życie.

 

Mąż: Zdawało nam się, że jesteśmy wzorowym małżeństwem, ale inni zaczęli zauważać nasze kryzysy. Żona dużo mówi, a ja zamykam się. Jej słowa raniły mnie. Tu okazało się, że możemy rozmawiać ze sobą delikatniej. Nie zmienimy od razu wszystkiego, ale odczuwam spokój, że nasz dialog będzie bardziej konstruktywny i pomoże nam.

 

Żona: Przed przyjazdem myślałam: albo zaczniemy ze sobą rozmawiać albo w ogóle nas nie będzie... Okazało się, że potrafimy! Obwiniałam go, że on nie chce, a wyszło na to, że to ja nie dawałam mu szans, zmuszałam, by myślał i robił jak ja chcę. Brakowało mi prawdziwego zrozumienia i delikatności.

 

ZGŁOSZENIA I INFORMACJE O REKOLEKCJACH DLA MAŁŻEŃSTW:

 

Przemysław Sułkowski, tel.: 661-75-42-43

 

e-mail: spotkania.bialystok@gmail.com

 

www.spotkaniamalzenskie.blogspot.com

 

Terminy najbliższych rekolekcji:

 

20-22 listopada 2015 r.

Content Management Powered by UTF-8 CuteNews